Fragmenty książki
2. Pętla myślenia
Przykład
Widzę otwór w leżącym pniu. Przywołuje to świadomość potencjalnego istnienia larwy. Potrzebuję patyk. Rozglądam się, jest blisko jeden odpowiedniego rozmiaru. Podchodzę do niego i chwytam go. Odwracam się do zapamiętanego wcześniej otworu, podchodzę do niego, wtykam patyk i ruszam przez chwilę. Czuję opór - jest! Wyciągam larwę.
O ile jestem świadom istnienia widzianego otworu, o tyle proces jego rozpoznania na podstawie odebranych fotonów pozostaje całkowicie poza moją świadomością. Podobnie automatycznie następuje pojawienie się w świadomości wizji larwy. Gdy decyduję się ją wyciągnąć, potrzeba znalezienia patyka pojawia się samoistnie i równie automatycznie zaczynam się rozglądać - tak długo, aż nie zobaczę tego odpowiedniego. Gdy decyduję się podejść do niego i go chwycić, ciało porusza się samo, naprowadzane widokiem. Nie mam pojęcia, który mięsień, ani w jaki sposób się napina. Gdy zakończę wykonywać jedną czynność, automatycznie pojawia się wizja kolejnej. Gdy poczuję opór ruszając patykiem, równie automatycznie wiem, że to moment, kiedy czas go wyciągnąć.
Proces ten można przedstawić za pomocą modelu z obszarem świadomym, w którym zmysły i obszar nieświadomy generują wzory, a następnie w pętli uruchamiają reakcję obszaru nieświadomego, sterującego wyjściem i/lub generowaniem obszaru świadomego.
Rys. 1. Pętla myślenia
Wejście:
wszystkie zmysły, źródło dochodzących do obszaru świadomego sygnałów - danych ze środowiska i ciała.
Wyjście:
wszystkie elementy, którymi umysł, a konkretnie obszar nieświadomy, może sterować. Należą do nich przede wszystkim mięśnie, wydzielanie hormonów, pocenie się itp. - wszystkie środki oddziaływania na środowisko, w tym również organizm.
Obszar świadomy:
Obszar nieświadomy:
Rozwinięcie przykładu
[...]