Fragmenty książki

3.9 Wewnętrzne i zewnętrzne myślenie

Zewnętrzne myślenie polega na traktowaniu qualiów generowanych przez obszar nieświadomy tak samo, jak tych pochodzących ze zmysłów - jako cech świata zewnętrznego. Jest to wynik działania memów tajnych.

Wewnętrzne myślenie polega na traktowaniu qualiów generowanych przez obszar nieświadomy jako własnych projekcji, czyli cech własnego sposobu myślenia. Tak objawia się działanie memów jawnych.

Mem jawny może powstać przez rozpoznanie wzoru quale memu tajnego. W ten sposób memy tajne przestają być elementami środowiska i stają się elementami wewnętrznego myślenia. Jest to proces uświadamiania.

Przykład

Spory obiekt drży i generuje głośny hałas. U obserwującej jednostki aktywuje się wbudowany mem strachu. Możliwe reakcje jednostki:

  • obiekt jest niebezpieczny, trzeba go unikać (zewnętrzne myślenie - strach jest równoważny z niebezpieczeństwem, mem przymusowy),
  • obiekt jest straszny, trzeba go unikać (zewnętrzne myślenie - quale strachu jest cechą obiektu, odróżnienie strachu od niebezpieczeństwa, mem przymusowy),
  • boję się obiektu, strach nie pozwala mi się zbliżyć (wewnętrzne myślenie - strach jest cechą jednostki, mem przymusowy),
  • boję się obiektu, ale niezależnie od strachu mogę się zbliżyć (wewnętrzne myślenie - strach jest cechą jednostki, mem dobrowolny).
  • [...]